פרק חדש בגמדים, על דינמיקה בקבוצה

לדעתי יצא פרק בהחלט מעניין, ובכיוון של פרקי המבוא – יש עוד מלא מה להגיד על העניין.

נשלח ב אישי

פרק חדש של הגמדים

שמעו, אני עומד להתבאס מעכשיו, כי כבר לא יהיה לי ספייק שבועי בכניסות לבלוג בכל פעם שיוצא פרק, כי הפודקאסט עבר לאתר משלו. רק עכשיו הבנתי את זה. אני חוזר בי מכל עניין ההעברה!

העלנו פרק חדש: על החבורה האחרונה, סרט הומור-פנטזיה ישראלי שלדעתי כדאי שתלכו לראות אם אתם בארץ.

נשלח ב אישי

פאת'פיינדר היא "מסעות הגיבורים"?

cover-poc6

cover-poc6כידוע, פאת'פיינדר מתורגמת לעברית בימים אלו. כאשר היא תצא, היא תהיה שיטת משחק התפקידים היחידה הזמינה בחנויות באופן אמין ורציף, ועקב כך, היא תהיה הדרך העיקרית שלנו, הקהילה, להגיע לקהל חדש. עבורי, לפחות, זה חשוב לאללה.

הצלחתי לשכנע את מאנקי טיים שנכון למצוא לשיטה שם בעברית, ולא רק לתעתק את שמה כ-"פאת'פיינדר". השם יופיע לצד השם באנגלית, שכן למילה Pathfinder יש המון כוח בקרב שחקני תפקידים קיימים, והיא מחברת את הספר למותג כלל-עולמי מצליח. זה חשוב ממש כמו שם בעברית. לכן כנראה יופיעו שניהם, במבנה דומה למה שאפשר לראות בתמונה (המחשה שלי, לא תמונה רשמית של מאנקי טיים).

לא אסביר כעת מדוע עדיף שלא להשתמש בתעתוק "פאת'פיינדר", אפשר לפתוח לזה דיון אחר; מטרתי היא לאסוף כוח קהילתי ולהראות למאנקי טיים שהשם "מסעות הגיבורים" הוא הבחירה הנכונה כאן.
השם צריך להיות "קליט, מדליק וקולע למטרה". והמטרה אינה "כמה שיותר מדויק למקור", אלא "מצליח לגרום לקורא להרים את הספר ולפתוח אותו". המטרה היא לעניין את הקורא.

בדיונים קודמים בקבוצת Pathfinder Society Israel עלו הצעות לשמות כדוגמת "מפלסי הדרך", "מגלי הארצות" (כמובן) וכן הלאה, אבל כולם נפסלו בידי, מאחר והם לא משרתים את המטרה. אתם מוזמנים להציע שמות חלופיים, שאינם "מסעות הגיבורים", אבל אנא, לא תרגומים ישירים של המילה פאת'פיינדר לעברית.

אם אתם מסכימים עם השם "מסעות הגיבורים", אנא תנו לייק להודעה הזו, או הגיבו כאן. אם יש לכם הצעה לשם אחר, אנא הציעו אותה. אנא, אל תתחילו דיון בנושאים שכבר הכרזתי שהם סגורים ("פאת'פיינדר", גרסאות שונות של "מגלי הארצות", למה בכלל לתרגם את השיטה הזו לעברית מלכתחילה וכו'). זה חסר תועלת. מטרת הדיון הזה היא לגרום לכך שעל גבי ספר השיטה החשובה ביותר בארץ בשנת 2015 יהיה השם הטוב ביותר שיכול להיות. לדעתי הוא "מסעות הגיבורים", שגורם לי להבין שיש מסעות (התקדמות, פעולה, גילוי) ברבים (לא רק אחד, זה לא נגמר, תמיד יש עוד) וגיבורים (מישהו שנמצא במרכז הסיפור, מישהו שהוא טוב וחזק יותר מאחרים) ברבים (לא רק אחד, אלא חבורה).

נשלח ב אישי, משחקי תפקידים עם התגית:

הגמדים עברו למעוז חדש

מה מעוז, משכן! מה משכן, מצודה.

הודות למאמציהם של מספר אנשים לאורך מספר שבועות, יש אתר חדש לעל כתפי גמדים. פה ושם הוא עוד קצת חורק, אז אל תהססו להעיר לי אם אתם רואים משהו (ויודעים איך לתקן אותו [ומוכנים לעזור בכך]).

אמשיך לעדכן כאן לגבי קיומם של פרקים חדשים בשבועות הקרובים, רק כדי ליידע את מי שעדיין עוקב אחרי הבלוג, אבל בעיקרון, זהו כבר לא ביתם.

נשלח ב על כתפי גמדים

פרק 80 – ספר החוקים לשחקן, חלק ב'

על כתפי גמדים הוא פודקאסט שבועי, בו אורי ליפשיץ וערן אבירם מדברים על משחקי ושחקני תפקידים.

בתוכנית הפעם: מה חדש במהדורה החדשה של מבוכים ודרקונים? אנחנו מציגים את ספר החוקים לשחקן ומדברים על השיטה, בפרק ארוך במיוחד שחולק לשניים. בהשתתפות שחר הלוי.

(לחצו כאן להורדת הפרק)

הרשמה לפרקים עתידיים: דרך iTunes, או בכל אמצעי אחר.
עקבו אחרינו: בדף הפייסבוקבעמוד הגוגל+, או בטוויטר.
כתובתנו למשלוח מיילים: gamadim@roleplay.co.il. שלחו לנו תגובות לדברים שאמרנו, שאלות לגבי דברים שקרו במשחקכם, או הצעות לנושאים שמעניינים אתכם.

האזינו לחלק א' כאן.

00:46 קרב
אי אפשר לצבור יתרונות – מה שמונע אפשרות להתפרע בנסיונות להשיג עוד יתרונות.
מו"ד 5 מגבילה פאוור גיימינג בכוונה, היא לא רוצה להיות שיטה כזו.

6:17 התקדמות יכולות הדמות והשגת יתרונות
עדכון: בפייסבוק, ציין אחד השחקנים של שחר (ארבל) שהדוגמה לגבי משחק בדרגה 8 אינה מדוייקת, מאחר והמשחק היה בחוקי הטסט פליי, כך שלמרות שהוא היה מהנה מאוד, הוא לא היה עם החוקים שהופיעו בסופו של דבר בסל"ש.

12:30 השראה
הסקירה שעשיתי על ערכת ההתחלה, וגם בפרק בו התארחה אביב אור כשחקנית בה.

15:20 נקודות פגיעה

17:00 לחשים

18:48 הערות כלליות על ניסוח וגרפיקה
במקום להגיד "X זה ככה וככה", הספר מציג מבחר ודוגמאות לאופן היישום של, למשל, גזע מסויים, במספר עולמות מו"ד מוכרים.
עיצוב גרפי בלאחס! אבל העיקר שהוא מפתה שחקנים חדשים להצטרף.

22:25 שאלות שלכם
האם מו"ד 5 תביא לסוף מלחמת המהדורות? ושלום עולמי?
מה לגבי ההנגשה של הספר לשחקנים חדשים ללא היכרות קודמת עם מבוכים ודרקונים?
האם יש צורך בכל המקצועות?
כמה מוצלח הספר בהעברת עולם המערכה?
האם יש חוקים לאלמותיות?
איזה רעש עושה הספר כשמרפרפים על הדפים?
האם לדפים יש ריח של ספר חדש?
האם הספר נותן תחושה שאתה עומד להיכנס לעולם מוזר וקסום?
מה ההפרשים בין הסל"ש לסט החוקים הבסיסי?
מה לעשות עד שתגיע ההזמנה מאמאזון?
לבנות עולם מערכה משותף

35:15 הרבה בטא, הרבה פאת'פיינדר

עוד לגבי מבוכים ודרקונים 5:

 

נשלח ב על כתפי גמדים

אף על פי כן

איפשהו בתיכון נחתה עלי ההבנה – יש לי אף גדול.

לקח לי זמן מה להבחין בכך, כי היה לי מלא שיער, אז בכל פעם שהייתי מסתכל על עצמי במראה, בדרך כלל הבחנתי בשיער. אבל מהרגע ששמתי לב לאף הוא היה, ובכן, תקוע לי מול הפנים כל הזמן.

לא יכולתי להפסיק להבחין בגודלו של האף, אז התחלתי לשאול את עצמי מה אפשר לעשות בעניין אותו הגודל. למה בעצם הוא גדול כזה? והאם אפשר לנסות לעשות משהו בעניין?

ראשית פניתי להביט קצת יותר לעומק בפנים של אבא. הממ. כן, נראה שיש לי נטיה גנטית לאף טבעי. טוב, בכל מקרה, זה לא אומר שחייבים להיכנע לתכתיבי הטבע, ולכן בחנתי גם את דפוסי ההתנהגות שלי. כמי שחובב אוזניים נקיות ואף נקי, נהגתי לחטט באף במידה מוקפדת משהו – לאו דווקא בתדירות גבוהה, אבל באופן יסודי – והבנתי שלעיתים אני עושה את זה עם האגודל, מה שעלול להוביל להרחבה טבעית של הנחיר, ועקב כך, הנחתי, של האף. אז השתדלתי להפסיק עם זה.

דברים לא השתפרו במיוחד, אבל לפחות היתה לי קרן אור אחת. כמעריץ נלהב של מדריך הטרמפיסט לגלקסיה, אותו קראתי לראשונה באותו הגיל בערך, שמחתי לגלות שגם לדאגלס אדאמס היתה בעיה עם האף.

זאת לא היתה תקופה של הרבה אינטרנט, אז במשך זמן רב לא ידעתי איך הוא בכלל נראה, וכאשר בסוף גיליתי, אני לא זוכר שדווקא התרשמתי במיוחד מהאף. אבל אדאמס עצמו לקח את האף שלו קשה במיוחד, ואפילו כתב עליו מאמר פעם. שכך התעודדתי מזה שאפילו אם האף שלי אכן גדול, לפחות יש לי איזה קשר עם הסופר המוערץ עלי.

זו גם התקופה בה התחלתי לכתוב, ואני חושב שחיבור האפים המוזר הזה אפילו עודד אותי לכך. סה"כ, העתיד היה נראה אופטימי.

הכל השתנה כשאומת האש תקפה.

ספינת הברזל הגדולות, הפולטות ענני קיטור ועשן, הפציצו את חומות הנמל מרחוק בסילוני אש וקליעי קטפולטה בוערים. בטרם הספקנו להתפנות מהעיר, הם כבר פלשו אל הרציפים. חייליהם הסתובבו ברחובות, רודפים אחרי כשפי אדמה עם חניתות ארוכות וכשפי אש מיומנים, לבושים כולם במדיהם האדומים.

במשך חודשים ניסינו להסתתר במערות שמחוץ לעיר, עד שהגיע אלינו דבר קיומה של המחתרת. הם עדיין מתארגנים, מתאספים, שוקלים את המצב, אבל המוראל ירוד והמנהיגים רבים בינם לבין עצמם. המצב נראה עגום – חיילי אומת האש מסתובבים בדרכים, כשפי אדמה מסתתרים ונמנעים מלחשוף את עצמם.

רק האוואטר יכול היה לעצור את כשפי האש האכזריים – אך דווקא כשהעולם היה זקוק לו יותר מכל, הוא נעלם. אבל עוד לא איבדתי תקווה. אני עדיין מאמין שאיכשהו, מתישהו, האוואטר ישוב ויציל אותנו.

הוגש לתחרות הסיפורים הקצרים של אייקון 2015, "להביורים"

נשלח ב אישי עם התגית:

פרק 79 – ספר החוקים לשחקן, חלק א'

על כתפי גמדים הוא פודקאסט שבועי, בו אורי ליפשיץ וערן אבירם מדברים על משחקי ושחקני תפקידים.

בתוכנית הפעם: מה חדש במהדורה החדשה של מבוכים ודרקונים? אנחנו מציגים את ספר החוקים לשחקן ומדברים על השיטה, בפרק ארוך במיוחד שחולק לשניים. בהשתתפות שחר הלוי.

(לחצו כאן להורדת הפרק)

הרשמה לפרקים עתידיים: דרך iTunes, או בכל אמצעי אחר.
עקבו אחרינו:
 בדף הפייסבוקבעמוד הגוגל+, או בטוויטר.
כתובתנו למשלוח מיילים: gamadim@roleplay.co.il. שלחו לנו תגובות לדברים שאמרנו, שאלות לגבי דברים שקרו במשחקכם, או הצעות לנושאים שמעניינים אתכם.

האזינו לחלק ב' כאן.

1:50 מו"ד 5 היא אחלה
בשורה אחת: מו"ד 5 היא לדעתי הגרסה האידאלית של מו"ד.
השוואה למו"ד 3.5 ו-4.
עולם המערכה אברון
Heroes of Horror

4:22 הכל מתחיל ונגמר בתכונות
ועקב כך, זה נוח לנסות הכל.
עוד לגבי Bounded Accuracy

11:55 רקעים
ואנור

19:00 צמתים
נקודות בהן מבצעים בחירה לגבי התקדמות הדמות.

22:30 ארכטיפים
ארכטיפים של פאת'פיינדר

24:00 פתיחות מחשבתית
בענייני גילום מין ומגדר, למשל.
Ruling, not rules
עוד על מאפייני אולדסקול: מבוא מקוצר למשחק "מהאסכולה הישנה", תורגם בידי עומר גולן-יואל

28:33 דרגות למתחילים ודוגמאות לארכטיפים
אוואטר, כשף האוויר האחרון

36:00 פרק הציוד

39:06 כשרונות

האזינו לחלק ב' כאן.

עוד לגבי מבוכים ודרקונים 5:

 

נשלח ב על כתפי גמדים עם התגית: ,

ארכיון

אני רק אשים את זה כאן